PROGRAM RÓWNOWAGA

RównoWAGA – “program zmiany stylu życia”

Ciągle masz poczucie, że trzeba coś zrobić ze swoim życiem i dla swojego zdrowia?
Jest Ci źle? Masz za sobą tysiące prób odchudzania się?
Wielokrotnie zaczynałeś/aś uprawiać sport i szybko się to kończyło?
Setki razy zdarzało Ci się patrzeć na talerz i myśleć o tym, że dobrze by było
zmienić dietę? A może niepokoisz się, że już coś jest nie tak z Twoim zdrowiem?
Brzmi znajomo…?

Może RównoWAGA to dobry pomysł?

RównoWAGA 

– to leczenie otyłości poprzez kompleksowe wprowadzanie zmian w stylu życia

– to długotrwałe wsparcie w skutecznej zmianie nawyków 

– to profesjonalna i zindywidualizowana pomoc specjalistów oparta na
aktualnej naukowej wiedzy medycznej i psychologicznej

– to holistyczne podejście do Twojego problemu i w którego rozwiązanie
angażuje się lekarz, dietetyk, fizjoterapeuta, którzy podpowiadają
“co robić”, a psycholog pomaga w tym – “jak to zrobić”, by w końcu zadziałało…

– to szansa na spotkanie innych osób borykających się z podobnymi problemami
i odkrycie, że nie jesteś z tym sam!

Zapraszamy na 3 miesięczny program leczenia otyłości RównoWAGA
– obecnie w edycji ON-LINE

Termin: 01.03.2021 r.- 31.05.2021 r.

Program RównoWAGA można zakupić w naszym sklepie.

Struktura programu:

 • 12 webinarów tematycznych on-line (z możliwościa aktywnego uczestnictwa oraz/lub możliwościa odsłuchania off-line w dogodnym dla siebie terminie) dotyczące każdego z modułów: psychologiczny, medyczny, dietetyczny i fizjoterapeutyczny
 • 12 cotygodniowych warsztatów on-line (dwugodzinne grupowe spotkanie warsztatowe na platformie Zoom), łączących ze sobą różne elementy pracy nad zmianą stylu życia (medyczne, dietetyczne, aktywnościowe) z praktycznym warsztatowym omówieniem konkretnych problemów i wsparciem psychologa, jak i pozostałych specjalistów. 
 • zamknięta grupa warsztatowa na Facebooku naszej Fundacji, umożliwiająca kontakt między uczestnikami i specjalistami. Będziemy tam przez cały czas trwania programu umieszczać posty z dawką wiedzy, wskazówkami i inspiracjami. 
 • 3 konsultacje indywidualne ze specjalistami (na początku konsultacja z lekarzem i psychologiem, by lepiej dopasować pracę do Twoich potrzeb, a pod koniec programu konsultacja dietetyczna lub/i fizjoterapeutyczna, by uzupełnić treści warsztatowe zgodnie z Twoim zapotrzebowaniem)
 • dodatkowy panel diabetologiczny dla osób z problemami metabolicznymi (cukrzyca, zaburzenia lipidowe), dający możliwość omówienia wątpliwości zdrowotnych. 

Wszystkie materiały warsztatowe (w tym formularze do wydrukowania i workbooki) oraz webinary (w wersji do ponownego odsłuchania) będą dostępne dla uczestników na zamkniętej stronie internetowej przez kolejne 6 miesięcy.

Istnieje możliwość kontynuacji procesu w ramach dodatkowych tematycznych zajęć grupowych, jak i długoterminowej opieki indywidualnej. 

ZAKRES TEMATYCZNY

MODUŁ PSYCHOLOGICZNY:

Prowadząca: dr n.hum. Ewa Wojtyna, prof. UŚ 

 1. Jak się ma psychika do jedzenia – wzajemne powiązania i jak to wykorzystać w praktyce
 2. O co chodzi z nawykami? – jak powstają i jak zabrać się za ich zmianę
 3. Jak zadbać o zaplecze – o wsparciu i zasobach potrzebnych na drodze do zmiany
 4. Jak chudnąć i dbać o zdrowie w zgodzie ze swoją naturą – czyli o tym, jak znaleźć swoją własną drogę do celu
 5. Jak wytrwać – czyli co zrobić, żeby więcej nie musieć korzystać z pomocy specjalistów i patrzeć na siebie z satysfakcją

MODUŁ MEDYCZNY

dr n.med. Agnieszka Witkowska 

 1. Czy otyłość jest chorobą? Konsekwencje otyłości. Leczenie otyłości – holistyczne, długoterminowe, wsparcie. Pojęcie zdrowia metabolicznego. 
 2. Insulinooporność. Problem zamka i kluczyka. Jak ją diagnozować i jak leczyć?
 3. Tkanka tłuszczowa – naprawdę ciekawa i ważna część człowieka.  Biała, brunatna i beżowa – gama kolorystyczna tkanki tłuszczowej – po co je mamy? Typy otyłości: jabłko i gruszka.
 4. Diagnostyka zaburzeń metabolicznych: wskaźnik masy ciała, wskaźnik talia-biodro, skład ciała – o czym nam mówią, jak je zmierzyć, jak interpretować wyniki? Badania laboratoryjne – co warto zbadać aby sprawdzić stan metaboliczny.
 5. Leczenie otyłości: Recepta na zmianę stylu życia – jak ją stosować?. Dlaczego nie warto się odchudzać tylko leczyć otyłość? Farmakologiczne leczenie otyłości – kiedy i dla kogo. Bariatria – za i przeciw. 
 6. Zdrowe życie jako cel wspólnych działań zespołu terapeutycznego, w którym największym z ekspertów jest sam uczestnik. 

MODUŁ DIETETYCZNY

Prowadząca: mgr Monika Szmigiel

 1. Odpowiednia taktyka budowania posiłków jako podstawa racjonalnego żywienia. “Dieta” vs. „racjonalne odżywianie się”. Jaki jest cel dostarczania posiłków? Omówienie głównych grup produktów z uwzględnieniem zaleceń dot. ilości ich spożycia.  
 2. Jadłospis – czy taki konieczny? O zasadach budowania codziennego jadłospisu. Wzór codziennego jadłospisu i nauka korzystania z niego z uwzględnieniem indywidualizacji.
 3. Nawigacja na talerzu – o białkach, tłuszczach, węglowodanach, witaminach i minerałach prawie wszystko. Funkcje, źródła i zapotrzebowanie na białko, tłuszcze i węglowodany. Podział witamin, ich żywieniowe źródła i objawy niedoboru. Omówienie najistotniejszych składników mineralnych: źródła w codziennej diecie, skutki niedoborów, objawy nadmiaru
 4. Recepta na talerzu – jak ją czytać? jak ją zastosować?
 5. Zdrowe zamienniki – czyli jak zmienić nawyki mniej boleśnie. 

MODUŁ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Prowadząca: mgr Katarzyna Gwizdek

 1. Rodzaje planowanej aktywności: wytrzymałościowy, oporowy, ćwiczenia rozciągowe, równoważne, treningi interwałowe. 
 2. Aktywność codzienna to też aktywność. 
 3. Aktywność fizyczna zalecana w leczeniu nadwagi i otyłości. Przeciwwskazania do aktywności fizycznej u osób otyłych i u chorych z cukrzycą. 
 4. Przykładowe ćwiczenia – filmiki do wspólnego ćwiczenia w domu lub w terenie. 

(A może uda się nam zorganizować wspólny wyjazd w terenie, gdzie będzie można potrenować Nordic Walking czy po prostu razem powędrować?)  

UWAGA: Z uwagi na warsztatowy charakter programu i dbałość o komfort wszystkich uczestników liczba miejsc jest ograniczona (do ok 20 – 25)!

Program RównoWAGA można zakupić w naszym sklepie.